As in the title, what is it with the inheritance of loans and the Civil Code, Art. 922 § 2:

"The rights and obligations of the deceased closely related to his person, as well as the rights that are transferred to designated persons at the moment of his death, regardless of whether they are heirs, do not belong to the inheritance."

Is the loan included or not? Is it just a matter of having a good lawyer?

Question in the context of this article: https://tvn24.pl/biznes/pieniadze/kredyt-w-spadku-rozdzwonily-sie-banki-zaczelam-siedziec-jak-na-bombie-st8098609 and many TikTok videos of the lawyer mentioned in this article, who claims that the contract ends upon death and the heirs do not have to pay it off. Unfortunately, I was unable to find a single reference number for the cases that this gentleman won in court. The article only cites two courts in which the heroine of the article won against the banks, which did not allow us to check the details.

Pytanie do prawników o dziedziczenie kredytu
byu/Riper_GEoP inPolska



Posted by Riper_GEoP

5 Comments

  1. pm_me_duck_nipples on

    > Pytanie do prawników

    > Zamiast iść do prawnika zadaje pytanie randomom na reddicie

  2. Altruistic-War-5860 on

    Według mojej wiedzy i przyjętej w tej kwestii stanowiska doktryny i orzecznictwa długi z pożyczek się dziedziczy, ale po zmianie kc z dobrodziejstwem inwentarza. Nie spotkałam się z tym, żeby coś się w tej kwestii zmieniło. Aż sobie z ciekawości przeczytam ten artykuł. Byłoby to niewątpliwie przełomem ogromnym w stosunku do stanu obecnego gdzie rodzina zrzeka się feralnego spadku po wujku alkoholiku do 4 pokolenia pociotków żeby takiego zgniłego jaja nie dostać. Jezeli  doszloby do takiej zmiany można sobie wyobrazić jak wiele podmiotów dających pożyczki będzie wymuszać dodatkowe ubezpieczenie na wypadek śmierci lub branie zyranta nawet przy małych kwotach. 

  3. Agreeable_Year_280 on

    Dziwne. Wg tego mecenasa dług znika po śmierci dłużnika. Jest to sprzeczne z tym, co do tej pory sądziłem o długach.
    I takie stanowisko jest chyba niesprawiedliwe. Jeśli zamiast nielubianego banku podstawimy osobę fizyczną, która udzieliła pożyczkę dłużnikowi a dłużnik umiera a jego spadkobierca wykręca się od spłaty, to coś tu jest nie tak.

    W tej sprawie nie ma żadnej sygnatury, nie ma do czego się odnieść. To jakieś medialne pierdololo.

    Edit:
    “Do masy spadkowej nie wchodzą: służebności osobiste, użytkowanie, zobowiązania z umowy o dzieło (jeżeli jego wykonanie zależy od osobistych przymiotów wykonawcy), należności z tytułu ubezpieczenia na wypadek śmierci w przypadku, gdy osobą uposażoną jest ktoś inny niż spadkobierca” do tego chyba odnosi się art. 922 par. 2.

    http://deiure.com.pl/blog/artykuly-blogowe/2023/04/11/co-wchodzi-w-sklad-masy-spadkowej/

  4. Pan z tiktoka pierdoli głupoty. Z punktu widzenia prawnego dług to obowiązek spełnienia świadczenia. I jako taki może dzielić się na dług wymagalny i nie wymagalny. Wymagalny to taki który można dochodzić przed sądem. Tiktoker próbuje wcisnąć ekonomiczne pojecie długu do prawa, co jest śmieszne. Z tego względu prezentowany pogląd, że w skład spadku wchodzą tylko długi wymagalne to bzdura. Wchodzą wszystkie zobowiązania spadkodawcy. Dla przykładu, sąd rozpatrując sprawę frankową uznał wejście kredytu do masy spadkowej za tak oczywiste, że wystarczyło 1 zdanie w uzasadnieniu ( wyrok SA w Poznaniu [KLIK](https://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/153500000000503_I_ACa_000975_2020_Uz_2022-12-23_001) )

    A jakie sprawy wygrała bohaterka, to nie wiemy. Bo mogło być tak, że bank wypowiedział kredyt, pozwał ją o spłatę całości i sąd uznał, że wypowiedzenie było niezgodne umową. Co oznacza, ze kredyt nadal trzeba spłacać zgodnie z umową, a nie na raz. Czyli kredyt wchodzi w skład spadku. Albo kredyt był frankowy i był od początku nieważny.

    Dodatkowo tiktoker żadnej sprawy nie wygrał bo nie ma uprawnień adwokata czy radcy prawnego, więc nie reprezentuje nikogo przed sądami.