Our great hope Kimia Alizadeh: https://bnt.bg/news/parvata-iranka-s-olimpiyski-medal-kimiya-alizade-s-ekskluzivno-intervyu-za-arena-sport-v315839-304061news.html
Competes for Bulgaria. Born in Iran and won many medals for Iran. But after 2020, kaot made many statements against Iran’s theocratic leaders and acquired refugee status. How did this woman get naturalized a few months ago? There is no interview to speak Bulgarian at the citizenship level.
He still doesn’t know Bulgarian. But he also became a “naturalized” citizen a few months ago. Just for the Olympics.
How do these people get citizenships? What schemes are running in the Ministry of Sports? Do we have the right to be proud of their successes at all? Ministry of Sports not to receive premiums per medal won?
Някой ще ми обясни ли каква е врътката с атлетите ни на Олимпиадата?
byu/ElkImpossible3535 inbulgaria
Posted by ElkImpossible3535
26 Comments
![gif](giphy|gauzBevJxeJHy|downsized)
Специално за Камилия Ализаде
Тя е бежанец и живее в германия, иска да живее в германия и искаше да се състезава за тях, но не я приеха и нашите и дадоха гражданство за да се състезава за нас. Защо? може би е по добра от нашите състезатели? нямам идея
>Как тези хора взимат гражданства?
да вземеш гражданство за да играеш спорт в определена държава е нещо доста нормално.
но в тази ситуация Кимия няма никакво желание да бъде български гражданин и ще продължи да си живее в Германия след олимпийските игри. И МнС прецаква български граждани, които могат да представят държавата си
>Имаме ли право да сме горди от успехите им изобщо?
Право имаме, но не виждам смисъл да го правим
Аутосрс, бате.
Аз не се гордея с техните постижения – не са българи и България не е допринесла с почти нищо за тяхното развитие като спортисти. То тя държавата и за българските спортисти почти нищо не прави, но това е друга тема.
Виж това: https://youtu.be/CMesiUVo0XU?si=aNwjzDVaDhEQlOGY
Интересното е, че и днес ще се бие с иранка, но нямам идея дали пак е най-добрата й приятелка
Напомням, че първият ни олимпиец е бил швейцарец. Иначе, спортистите от страните с голяма конкуренция или лоши условия емигрират за да имат по-добър шанс да се представят. Конкретно ирананката… Ми не е много яко да си жена в Иран.
Разбирам какво казваш, но другите страни не правят ли същото? Колко български спортисти смениха гражданството си да се състезават за други страни и тези страни се радва на успехите им. Защо ние да не се радваме на нашите ?
Аз не мисля, че е нормална тази тенденция. Поне за мен спорта си губи чара. Не мога да приема, че например иранка ще представя България, турчин Германия, индиец Англия и тн… Това, че сегашните обстоятелства го позволяват и спортистите разбираемо търсят по-добро развитие не означава, че е нормално и трябва да го приемаме за такова. Изобщо не става въпрос за расизъм.
Не съм запознат в детайли, но вероятно за всеки медал идват някакви пари в съответната федерация, от които калинките си чоплят. И ти ще натурализираш многократен медалист в съответния спорт, ако това после може да ти е разликата между Ц и Е-класа.
Врътката е, че българският паспорт е силен. Въпреки това обаче, щом хората са готови да развеят българският флаг и са готови да донесат медал за нас – те не са по-малко българи от “чистите българи” .
Пък и доста държави го правят, без да го изкарват краят на етносът им, както тука разни по-емоционални и по-ватнитизирани българи се мъчат в момента (самият Семьон Новиков победи Турпал Бисултанов, чеченец когото защитава цветовете на Дания).
Другият аргумент на по-ватнитизираните българи е, че едно време главно български споритсти са взимали куп медали от олимпийските игри. Това са велики спортисти израстнали в сурова система, в която държавата идеологически е наливала доста ресурси и им е давала доста облаги когато се приберат особено със злато. Самите спортисти са тренирали с треньори, които са били готови да им строшат кокалите от подготовка.
И така, по-патриотичните и по-ватнитизираните българи трябва да се сърдят на държавата, а не на спортистите които са готови да защитават цветовете ни, въпреки произхода им. Но и в днешно време, българският спортист е и по-свободен и треньорите му са само за насоки, а не милитарно да го газят. Така че всичко си зависи от спортната дисциплина на самият спортист, колко иска да постигне и с какви ресурси разполага.
Големи емоции, голямо нещо.
И борец имаме натурализиран, до средата на 2023 се бори за Украйна и от скоро България.
Ние нямаме спортисти. Прогресивно умира спортна и културата. Преди две години четох статистика, че сме в челната тройка на най-затлъстяващата нация и най-малко спортуващи на седмица от глава от населението.
“Имаме ли право да сме горди с успехите им”
Аз по принцип не виждам каквато и да е причина някой да се гордее с чужди успехи без да има какъвто и да е принос към тях.
Като човек, който се интересува от силови спортове безкрайно се радвам и се възхищавам на Карлос, но да се гордеят с неговите успехи е върха на малоумието. Нито съм част от треньорския му щаб нито имам каквато и да е връзка с постиженията му, че да се гордея.
Да вземеш спортно гражданство не е някаква супер голяма мъка. Масово се прави от държавите, ако намерят талантлив спортист. Катар как искаше да купят Карлос. Отделно няма изискване за говорене на бг за гражданство. Познавам доста рускини женени за българи и повечето знаят 100-200 думи и пак са с гражданства. Говорим за дъщери на хора с пари, тъй че не им трябват пари и повечето са по-богати от мъжете си. Но си харчат парите тук което е хубаво
**У нас продължава да работи тъпата комунистическа система да храним професионалните спортисти с държавни пари.**
И каква е ползата за България от цялата работа? Това да не е футбол, където за един инвестиран лев в добър играч, той ти носи 10 лв? Ще донесе някакъв пробит медал и някакво записване във статистиката… реалната полза е нула.. После след 20г същите ще излизат по заглавията като мулета на наркотици например…
Негативите са ясни. Всички професионални спортисти струват по една кофа пари от моите и твоите данъци годишно за отглеждане, състезания, треньори, заплати, екипи специалисти,пътувания, нощувки, зоб, дрехи и тн. Ние вместо да ги пратим да си търсят частни спонсори, активно събираме от кол и въже разни по цял свят та и тях да храним с данъците…
Вместо това държавата може да инвестира във инфраструктура за масов спорт, така хем ще сме по-здрави, хем ще имаме по-малко разходи за здравеопазване.
С две думи професионалния спорт в този си вид е вреден за българския гражданин..
Това ми е далеч по ненатрапчиво от всичките нови българи във футболните отбори. Тук все пак и България се радва на някаква публична изява пък и се дава възможност на човек чиито възможности са отнети поради радикален режим. Смятам го за добре че България дава възможност на такива хора, ще е хубаво ако работеха и усилено за самите български спортисти.
Разбирам каква може да е ситуацията, но пък и аз това не го приемам, тъй като тя по народност НЕ е българка. Във всички интервюта тя НЕ знае български и тя ни представя пред света? Днес на състезанието беше голяма ирония, защото тя се би срещу своя сънародничка, но така и не успя.
Така е във всички водещи държави. Ethnic diversity. Нали са българи, независимо от етноса? Това е важното
Не, това са хора опортюнисти – ако могат и за Мозамбик ще играят, ако имаше кой да ги издържа там.
Що се отнася до спонсорите, ами и те са такива, ако могат да си избият инвестицията и магаре биха си купили, стига да го пуснат на следващите олимпийски игри, което няма да бъде никаква изненада.
Всичко се случва на принципа на транзакцията: купувам / продавам – пари да има.
Висшите идеали се изпразниха от съдържание и никой вече не го интересуват.
Тука се пръкнаха баси чувствителните хора. Никъде не съм срещал да ги наричат българи. Просто представят България на Олимпиадата. Това е практика отдавна навсякъде. Помня на Евро 2004та имахме 2-3ма сърби в състава. Повечето ни борци са арменци. Бразилци има навсякъде във футбола, катарският национлен отбор имаше 5-6. Някаква рускиня се състезава за Германия в момента, беше един от спортовете в гимнастиката. Момчето Епитропов, който беше знаменосец, е можел да представя САЩ, но е отказал.
Примери бол.
Най-тъжното от цялата ситуация е, че чужденците се хвърлят повече за България, отколкото самите българи…
И аз вчера си мислих по въпроса. Половината ни олимпийски състезатели са чужденци реално. Много е странно всичко това.
По предложение на министъра на младежта и спорта, от министерството на правосъдието могат да дадат гражданство, без кандидатът да знае български или да е живял в България. Приема се, че “Република България има интерес от натурализацията му”. Това е схемата, по Закона за българското гражданство.
Иначе лично мнение, ако натурализираните спортисти не допринасят по някакъв начин за развитието на съответния спорт у нас, цялото нещо доста се обезсмисля.
Чл. 12 ЗАКОН ЗА БЪЛГАРСКОТО ГРАЖДАНСТВО
(1) Лице, което не е български гражданин, може да придобие българско гражданство, ако към датата на подаване на молбата за натурализация:
…
2. преди не по-малко от 5 години е получило разрешение за постоянно или дългосрочно пребиваване в Република България;
…
5. владее български език, което се установява по ред, определен с наредба на министъра на образованието и науката,
…
Чл. 16 ЗАКОН ЗА БЪЛГАРСКОТО ГРАЖДАНСТВО
Лице, което не е български гражданин, може да придобие българско гражданство, без да са налице условията по чл. 12, ако Република България има интерес от натурализацията му или ако лицето има особени заслуги към Република България в обществената и икономическата сфера, в областта на науката, технологията, културата или спорта.
Засега имаме гарантирани 2 медала- от украинец и кубинец. Другата голяма надежда е Карлос Насар. Без имигрантите сме кръгла 0. Те не взимат местата на българите, корупцията е отказала всеки българин с талант в най-ранна детска възраст. Пък ти си се бори с джендъра и гласувай за малоумни крадци.
Спекулирам тук: според мен съществува сив пазар на спортисти, които нямат държавна подкрепа за участие в разни първенства, както и държави, които имат международни регистрации, членства, локални организации по спортове, но пък си нямат достатъчно силни спортисти в дадени години. Това е много динамично и се променя постоянно. Този пазар изключително мрежови и базиран на междуличностни отношения между спортисти, бивши спортисти, треньори и бивши треньори, както и спец. служби. Преговаря се, наддава се, водят се скрити срещи и в крайна сметка се постигат различни договорености. Получаването на паспорт и финансова подкрепа е някаква формалност в случая. В крайна сметка, печели междуанродния спорт (представете си един от най-добрите спортисти да не може да участва на Олимпиада, поради някакви локални междуособици); печели държавата, както и държавните спортни организации, които са замесени; печели и самият спортист.
Трябва да сме горди, че сме в играта въобще и даваме шанс на хора с качества да постигнат нещо.
Лол и ако беше “българка” защо трябваше да се гордея за нещо, което не е постигнато от мен? Госпожата, ако се казваше Камелия Асенова например и беше родена и израстнала тук, каква щеше да бъде разликата? Цялата концепция “национална гордост” в отживял трибализъм.
Аз лично мога да се гордея с нещо постигнато лично от мен, най-много от непосредствените ми роднини.
Чуждите успехи могат да бъдат повод за уважение и признание, но чак гордост…
Защото всичките ни спортисти са слаби, а спортът като цяло е на изкуствено дишане. Затова и се търсят да се натурализират атлети, че да не сме като другите страни джуджета. Тъжно но факт. За спорт в България на никого не му пука – нито на обикновения човек, нито на власт-имащите.
А и отделно на това, почти всички страни го правят, особено в нетрадиционни спортове за тях. Или са им директно натурализирани спортисти или са имигранти.