Why is Sofia twice the size of Belgrade and Bucharest, but with a smaller population? Only the city without a province and a necklace.

https://www.reddit.com/gallery/1fssy53

Posted by Straight-Ad5994

15 Comments

  1. Защото е върху голямо поле, а цялата ни страна по население я няма и още повече изчезва.

  2. В София има доста големи паркове, а в Белград нямат и един сравнително голям парк за разходка. За Букурещ не мога да кажа.

  3. Dramatic_Tomorrow_25 on

    Защото популацията на България е 6 милиона души.

    Популацията на Румъния е 19 милиона души.

  4. Flashy-Abrocoma5413 on

    Зашто Софија има лоши тротоари насекаде? Зашто зашто зашто?

    Слушнал ли некој за рамни, спуштени и бетонски тротоари со велосипедски патеки?
    Тоа ли не чека во ЕС по 17 години членство? 🤣😫🤯

  5. ballofplasmaupthesky on

    Баце, София беше 1.1 милиона 1989 година. Тогава сигурно беше вярно числото.

    Оттогава се е разрастнала много. Ако си мислиш, че е само 1.3 милиона, се лъжеш.

    На хората не им се занимава да си сменят адресните регистрации.

  6. Тези данни са от 2017… това е преди 7 години.. в момента София сигурно гони 2 млн а може и повече

  7. Constant-Twist530 on

    Живях в Букурещ няколко месеца и там наистина кипи живот. Много повече млади хора и забавления – фестивали, концерти, изложби и т.н. Имах чувството, че населението на тоя град е 5 пъти колкото София.

    София е доста по-пуста на места, и с много по-малко мероприятия. Не знам защо, може би защото повечето българи емигрират направо в чужбина, което и при румънците е така, но те са 19 милиона, не 6-7.

  8. petahthehorseisheah on

    Това е землището на София, което включва част от Витоша, Софийското поле около Кремиковци и Стара планина. Витоша е природен парк, а Кремиковци, Ботунец и Челопечене са села, причислени за квартали само заради проваления експериментален метален комбинат.

  9. Отговорът е малко сложен, но ще се опитам да обясня на кратко:

    1.Историческо развитие:
    Букурещ и Белград са развили индустриални центрове и са важна роля в своите държави още от началото на 20-ти век, което е довело до по-бърз растеж на населението. До колкото София, тя започва значителното си развитие като столица след Освобождението от османско владичество през 1878 г., по-късно от Букурещ и Белград.

    2. Икономически фактори:
    Икономическите възможности в Букурещ и Белград са привлекли повече хора през последните десетилетия. София, макар да е икономически център на България, исторически е имала по-слабо развито индустриално производство в сравнение с други градове за това време.

    3. Плътност на застрояването: София има по-разредена структура на застрояване, да, наистина е така!!!!. Много от кварталите й включват зелени площи, по-нискоетажни сгради и жилищни зони с по-големи разстояния между сградите. Реално в Букурещ и Белград има по-голяма плътност на застрояване и високоетажни сгради, което позволява по-голямо население на по-малка площ от където идва и усещането, че са по-големи.

    4. Миграционни процеси: В София не е имало миграционни вълни с толкова големи мащаби, от колкото в Букурещ и Белград поради всичко от точка 1

  10. Щото 40% от апартаментите стоят празни. И се строят нови. А цените се качат 😂